Únor 2007


Nahlédnutí do jejího světa

17. února 2007 v 0:19 | Super Drbna |  Cecily von Ziegesar
cmp40
Cecily von Ziegesar, spisovatelka nejlépe prodávaných knih pro mládež, se svými dětmi, Agnes (3) s Oscarem (1).
Když byla Cecily von Zigesar teenager, párty ji nezajímaly. Místo toho jezdila na koni, účastnila se koňských přehlídek a často cestovala.
,, Nebyla jsem doma většinu víkendů a neznala jsem žádné kluky," připustila von Zigesar se smíchem. ,, Ale kamarádila jsem se všemi cool lidmi. Patřila jsem do cool party - ale ne úplně, protože jsem odcházela. A teď jako starší se mi zdálo, že doopravdy neznám nikoho."
Znalosti teen světa jí přinesly velký úspěch. ,, Měla jsem blízké přátele, kteří byli neuvěřitelně bohatí a patřili do této skupiny," řekla. ,, Byli jsme zámožní, ale ne - no, řekněme to takhle. Jedna z mých kamarádek by mohla letět konkordem do Paříže a nechat se upravit Yves Saint Laurent."
Von Zigesar je spisovatelkou Gossip Girl novel, velmi populární série, zejména mezi děvčaty. Jejích knih se prodalo přes dva miliony kopií. S posledními tituly se dostaly do dětských nejlépe prodávaných knih.
S názvy Nechci víc než všechno, Ty víš,že mě miluješ a Protože znám svou cenu série líčí ne vždy ideální život vyvolených teenagerů - vzpomeňte si na Sex ve městě. ,, Tyhle knihy jsou všechny o zprostředkovaném životě," řekla Danica Lo, reportérka New York Postu, která píše o módě a trendech.
,, Jsou pro to naše vnitřní úsílí být královnou. Jsou jako ty roky, které byste si přály prožít."
,,Vítejte v New York´s Upper East Side," začíná první kniha úvodem. ,, Kde mí přátelé a já žijeme, pracujeme, hrajeme si a spíme, občas mezi sebou. Všichni žijeme v obrovských bytech s našimi vlastními ložnicemi, koupelnami a telefonními linkami. Máme neomezený přístup k penězům, pití a čemukoli, co si přejeme, a naši rodiče jsou doma jen zřídkakdy, takže máme soukromí. Jsme chytří, podědili jsme klasicky pěkné tvářičky, nosíme fantastické šatičky a víme, jak si užít."
Ačkoli je většina postav bohatých a ne docela obyčejnými puberťáky, zabývají se stejnými problémy jako ostatní. Jedna bojuje s bulimií, zatímco se jiná nedokáže odpoutat od trávy. Není v tom kázání či moralizování. Pro všechny ty drogy, sex a rock 'n' roll budou nakonec všechny postavy zase v pohodě.
,, Je absolutně nereálné trestat děti, které jsou "zlobivé", " řekla von Ziegesar. ,,A já nesla vždycky nelibě tuto vlastnost knih, které jsem četla. Bála jsem se, že se svět vyděsí z mých knih, ale rodiče mě objímají, protože jejich dcery čtou. Nevím, co tyhle postavy zachrání, ale tam uvnitř, to jsou hodné děti. Neprodávají drogy svým sestřičkám."
Von Ziegesar přišla s nápadem na sérii před pěti lety, když pracovala pro knižní production company Alloy Entertainment. Tam byli editoři zodpovědní za tvorbu konceptů, vypisování návrhů a předhození nakladatelstvím. Napsala návrh na Gossip Girl a lidem z Little,Brown se to líbilo. Takže ji požádali, ať napíše knihu.
S říjnovým vydáním osmého dílu Nothing can keep us together ( Nic nás nemůže udržet pohromadě ) míří Cecily novou cestou ve své spisovatelské kariéře.
Se svými dvěmi dětmi mladšími pěti let se snaží psát, jak může. ,, Jsou pryč od deseti do tří, takže v té době zuřivě píšu," řekla.
Zvažovala psaní o mateřství pro svou první non - Gossip Girl, ale rychle tuto myšlenku zavrhla, protože se rozhodla, že je na to příliš mladá. ,, Myslím, že to bude zábavnější za pět až deset let." Místo toho si vybrala vyprávění o škole.
,, Měla bych navštívit Colby, abych si osvěžila paměť. Myslím, že bych nemohla psát o jiné. Tohle byla má zkušenost. Nemohla být psát o Columbii."
Mackenzie Dawson Parks